

Boostline Conrod Set Toyota 2JZ-GTE
Product specifications
Delivery may vary depending on European stock levels
If in stock at Group-D delivery will be immediate
Delivery from the European Warehouse will take an extra few days
If not in stock in Europe the product will have to to arrive from the USA and delivery could be a few weeks depending on the volume the part is made in. For example some custom Stroker Kit parts are made to order
| Attribute | Value |
|---|---|
| Additional Info | Block clearance required above 94mm stroke |
| Big-End Width | 25.88 mm |
| Bolt | 3/8 in |
| Country of Origin | USA |
| Housing | 55.033 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Rod Length | 142.00 mm |
| Shaft | 52.00 mm |
| Small-End Width | 25.40 mm |
| Weight - Nominal | 656 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 3.0L 24v - 2JZ-GTE | 1950 | 9999 |
Original: $1,641.69
-65%$1,641.69
$574.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product specifications
Delivery may vary depending on European stock levels
If in stock at Group-D delivery will be immediate
Delivery from the European Warehouse will take an extra few days
If not in stock in Europe the product will have to to arrive from the USA and delivery could be a few weeks depending on the volume the part is made in. For example some custom Stroker Kit parts are made to order
| Attribute | Value |
|---|---|
| Additional Info | Block clearance required above 94mm stroke |
| Big-End Width | 25.88 mm |
| Bolt | 3/8 in |
| Country of Origin | USA |
| Housing | 55.033 mm |
| Piston Pin Diameter | 22.00 mm |
| Rod Length | 142.00 mm |
| Shaft | 52.00 mm |
| Small-End Width | 25.40 mm |
| Weight - Nominal | 656 g |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| Toyota | 3.0L 24v - 2JZ-GTE | 1950 | 9999 |



