
ARP BMW 3.0L(S50B30Euro)+3.2 S50B32 inline 6 rod bolt kit
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Part number: 201-6102
To suit : BMW M3 E36 3.0L & 3.2L (M10 x 45 mm)
Engine codes : S50B30, S50B32, S54B32
*For the S54B32 check the diameter of your bolts (M10 or M11)*
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00672036023959 |
| Material Type | ARP2000 |
| Package Height | 254,00 mm |
| Package Length | 16,00 mm |
| Package Weight | 445.00 g |
| Package Width | 152,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 3.0L 24v - S50B30 | 1950 | 9999 |
| BMW | 3.2L 24v - S50B32 | 1950 | 9999 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Normally available in European stock. Approx 1 week delivery
Please contact us for accurate delivery times prior to purchase
Part number: 201-6102
To suit : BMW M3 E36 3.0L & 3.2L (M10 x 45 mm)
Engine codes : S50B30, S50B32, S54B32
*For the S54B32 check the diameter of your bolts (M10 or M11)*
Product specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00672036023959 |
| Material Type | ARP2000 |
| Package Height | 254,00 mm |
| Package Length | 16,00 mm |
| Package Weight | 445.00 g |
| Package Width | 152,00 mm |
Compatible models
| Make | Model | Begin year | End year |
|---|---|---|---|
| BMW | 3.0L 24v - S50B30 | 1950 | 9999 |
| BMW | 3.2L 24v - S50B32 | 1950 | 9999 |










